WYWIADY

Specjalnie dla Soundtraffic – Kuba Rokosiewicz  czyli Jackob Rocksonn w kilku słowach o produkcji i nie tylko ..

Specjalnie dla Soundtraffic – Kuba Rokosiewicz czyli Jackob Rocksonn w kilku słowach o produkcji i nie tylko ..

Triple S

Luty 5th, 2016

Brak komentarzy

W rozmowie z Triple S , Kuba Rokosiewicz (Jackob Rocksonn) uchyla nam rąbka tajemnicy, o trudzie produkcji muzyki , oraz wspomina swoje początki z muzyką elektroniczną
Zapraszamy do lektury

portal muzyki elektronicznej

Jak właściwie rozpoczęła się Twoja przygoda z muzyką elektroniczną?

Moja przygoda z muzyką elektroniczną zaczęła się bardzo dawno , około roku 2000 . Wtedy pierwszy raz usłyszałem audycje Dance Mix Chart i od razu mi się to spodobało. Później był czas że, słuchałem Hip-Hopu , lecz to nie trwało długo.

Czy istnieje osoba, która wpłynęła na Twoje postrzeganie muzyki elektronicznej? Kto inspiruje Cię jeśli chodzi o jej tworzenie?

Osobą która wpłynęła na postrzeganie muzyki elektronicznej a potem głownie Trance był Maciej Wowk , prezenter i dj ze wcześniej wspomnianej audycji, a jeżeli chodzi o inspiracje to mam ich bardzo dużo , zaczynając od Deadmau5’a , a kończąc na Bryan’e Kearney’u.

Na jakim nośniku kupiłeś swoja pierwsza muzykę. Czy była to kaseta, vinyl czy płyta CD? Jakiego artysty była to twórczość?

O kurcze , nie pamiętam powiem szczeże , ale tą pierwszą „kasetę” jaką kupiłem to była kaseta formacji BoomFunk MC „in stereo” z 1999 r. , pierwsze CD to była płyta z jakąś składanką na której był kawałek ATB – Let You Go , i kupiłem specjalnie tą śmieszną składankę chyba to była „Dziewczyna 17” czy jakoś tak :), bo był tam ATB .

Z jakiego oprogramowania korzystasz?

Używam Fruity Loops 12. Lecz chętnie przerzuciłbym się już na jakiś inny soft , myślę nad Abletonem.

Jak tworzysz utwór ? Czy powiedziałbyś, że masz swego rodzaju schemat?

Przede wszystkim musi być chęć i pomysł na aranż, było już wiele takich dni że po całonocnym siedzeniu na drugi dzień włączam projekt a brzmi całkowicie inaczej niż chciałem. Czy mam schemat hmm? . Mam pewną bazę dźwięków które używam do produkcji gdyż idealnie pasują mi to stylu przy którym się skupiam .

Ile czasu zajmuje Ci produkcja?

Gdy zaczynałem , zajmowało mi to dłużej , nawet do miesiąca czasu 5-8 godzin dziennie . Teraz idzie to dużo szybciej .


Jak jest najprostsza i najtrudniejsza część podczas produkcji utworu?

Dla mnie osobiście najtrudniejszą częścią jest zbudowanie melodii i sam aranż , czasami trzeba spędzić nad tym dużo czasu , ale czasem też idze to szybko kiedy masz pomysł w głowie , natomiast najłatwiejszą rzeczą dla mnie jest export skończonego materiału do pliku WAV 😀

Czy masz jaki styl, który definiuje Cię jako artystę?

Wiesz co , najlepsze w tym wszystkim jest to że, nie mam swojego stylu . Mam chęć to tworze mroczny progressive w stylu Coldharbour , a przychodzi dzień że chce zrobić jakiś Tech bądź Psy-Trance wiec siadam i robię . Są też takie dni kiedy zwalniam tempo do 125 bpm i robię jakiś „pływaczek” .

Z kim ze światowej sceny chciałbyś współpracować?

Moim marzeniem na dzień dzisiejszy jest możliwość współpracy z kimś z wydawnictwa Coldharbour .

Jakich rad udzieliłbyś początkującym producentom, którzy chcieliby zająć się produkcją muzyki ?

Ale ja sam jestem jeszcze początkujący 🙂 . Na pewno , oglądajcie Tutoraile , pytajcie się bardziej doświadczonych kolegów , dużo szlifujcie skilla , nie denerwujcie się kiedy coś wam nie wychodzi , odpocznijcie i wróćcie do projektu i przede wszystkim nic na siłę , dużo chęci i pozytywne nastawienie . Ja sam długi czas wzbraniałem się od produkowania , ale teraz żałuje że zacząłem tak późno. Nic nie przychodzi od razu , ale warto jest poświęcić więcej czasu żeby później móc się z czego cieszyć.

Co sądzisz o ghost producingu, jaką masz opinie w tym temacie ?

Jeżeli ktoś się tym zajmuje i ma tego jakiś profit to chwała mu za to ale z drugiej strony szkoda że sam się nie promuje. Ze strony artystów nie pochwalam tego , nie wiem co to za satysfakcja jeżeli masz świetny support a wiesz że kupiłeś kawałek.

Jak bardzo Twoim zdaniem elektronika odmieniła artystów, muzykę i jej odbiorców?

To ciekawe pytanie , dobry przykład gdy ktoś wystawia pełno sprzętu coś tam naciska , kręci i do tego machą rękoma , ludzie młodsi to akceptują natomiast starsi już nie bardzo gdyż nie ma prawdziwych instrumentów , po prostu dla nich liczy się to instrument musi być widać .

W jakim kierunku, w ujęciu technologicznym, zmierza muzyka elektroniczna?

Kiedy ja zaczynałem słuchać to było trochę inaczej . Moim zdaniem niektórzy artyści ewoluowali razem wraz z rozwinięciem się techniki , możliwości , sprzętu, nie wiem czy na lepsze czy gorsze , niektórzy raczej na gorsze jeśli wpadli w wir komercji i kiczu . Muzyka elektroniczna ma to do siebie że jest zależna od techniki . Rozwój techniki kształtuje rozwój muzyki elektronicznej a więc musimy się przyzwyczaić do jej ciągłego zmieniania.

Jaka jest Twoim zdaniem trójka najlepszych DJ-ów?

Ciężki wybór , ale myślę że są to Markus Schulz , Eric Prydz ,

Wiele osób widząc topowe festiwale pragnie zostać DJ-em. Czy uważasz , że DJ-ing to drugorzędna sprawa ?

Nie do końca drugorzędna , ponieważ ciężko jest bez grania na imprezach wypromować się na samym produkowaniu . Na pewno rozwój internetu pomaga wypromować młodym zaczynającym przygodę z djką , aczkolwiek konkurencja jest wielka.

Jak oceniasz Polską scenę klubową?

Przez ostatnie lata moim zdaniem scena klubowa rozwinęła sie bardzo dobrze , coraz więcej chłopaków jest zauważonych poza granicami . Szkoda tylko że jesteśmy bardziej rozpoznawali za granicami niż u siebie i czasem więcej Ci młodsi nie mogą się zaprezentować u siebie , ale może się nie długo zmieni.

Który dj bądź producent młodego pokolenia zrobił na Tobie największe wrażenie w ostatnim czasie?

Ja sam zaliczam sie do tego grona jeśłi chodzi o czas w którym się tym zajmuje , no ale jest kilku chłopaków ; Martin Sand , Raphael Mayers , Sodality , Ben Stone , Quasi , Jackob Roenald , Alexander de Roy , Aitra , Marcin Przybylski , 2Sher , Reiklavik . Myślę że w najbliższym czasie zrobi się głośno o tych osobach , co niektórzy już mają wspaniałe sukcesy co mnie bardzo cieszy.

Czym się interesujesz poza muzyką?

Lubię dobre filmy , ostatnio lubię gotować nawet mi wychodzi 🙂 . Na więcej zainteresowań niestety nie mam czasu.

Jakie masz plany na przyszłość?

W niedalekiej przyszłości , chce urządzić studio z prawdziwego zdarzenia bo aktualnie warunki na to nie pozwalają . Produkcja także , marzy mi się wydanie w Coldharbour i w tym kierunku będę działał , a reszta planów to już sfera prywatna ;).

Co chciałbyś przekazać naszym słuchaczom /czytelnikom ?

W najbliższym czasie spodziewajcie się dobrych wydań oraz imprez z moim udziałem , wszelkie info oczywiście na Fan Page’u na który zapraszam .
Mam nadzieję że ten rok będzie dla wszystkich przełomowy , bo dla mnie osobiście już jest i tego wszystkim życzę , Trance For Life !

Kuba Rokosiewicz (Jackob Rocksonn)

www.mixcloud.com/JackobRocksonn/

Rozmawiał : Triple S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Comments are closed.