Home

Wywiady

Młody obiecujący producent i aranżer muzyki klubowej. Utwór Adventure któy został wydany w Deal Records był supportowany przez samego Tiesto. O trudach i przyjemnościach zawodu muzyka na scenie i na co dzień opowiada nam nasz gość Matt5ki

Brak komentarzy Wywiady

Standardowo zaczniemy od tego, że powiesz nam kilka słów o sobie, to znaczy czym się zajmujesz na co dzień, co robisz w czasie wolnym, czy masz jakieś hobby poza muzyką ?

Cześć nazywam się Mateusz. Mam 24 lata 2 lata temu przeprowadziłem do Warszawy się w celu skończenia studiów, niestety plany potoczyły się inaczej i musiałem zawiesić kontynuację nauki. Obecnie pracuję w jednej z korporacji ale nie chcę mówić nazwy (śmiech). Swój wolny czas kiedy nie jestem pochłonięty muzyką staram spędzać aktywnie, czyli treningi na siłowni, bieganie, jazda na rowerze. Ponadto uwielbiam spędzać czas ze swoją dziewczyną a w weekendy wolne od występów jechać na mazury do mojej rodzinnej miejscowości Węgorzewo gdzie można się zrelaksować i wypocząć od życia w stolicy.

Kiedy i jak zacząłeś przygodę z muzyką/produkcją?

Przygodę z muzyką zacząłem w 2008 r. Jako pełnoletni obywatel Polski wraz z kolegą wybraliśmy się na pierwszy w naszym życiu Event. Była to impreza enTrance w Bydgoszczy. Co prawda była to impreza trancowa ale to ten moment uważam, za początek mojej przygody z muzyką klubową. Kolejne wyjazdy na różne eventy kształtowały mój ulubiony gatunek. Swego czasu słuchałem trance, potem techno, następnie czas na House. Pomyśleć, że jeszcze w gimnazjum słuchałem reggae i rapu (śmiech), które za wiele nie mają wspólnego z tym co obecnie tworzę i gram. W 2010 r. pełniłem rolę rezydenta w klubie w Węgorzewie ale tak naprawdę za początki produkcji uważam rok 2012 r.

Skąd wzieła się Twój pseudonim artystyczny ?

Po angielsku Mateusz to „Matthew” a końcówka mojego nazwiska „-ski” no i tak powstało słowo „Mattski”. Zrobiłem jeden błąd przy wymyślaniu nazwy nie sprawdziłem jej w google czy ktoś taki już istnieje. Gdy wyszła EPka „Cybershot” stworzona razem z Andrzejem z The Structure w sklepach muzycznych takich jak „Beatport, iTunes” została ona przypisana do kogoś z Los Angeles o takim samym pseudonimie artystycznym. Dlatego by nie zmieniać za bardzo tego zmieniłem „S” na „5” no i tak właśnie powstało „Matt5ki”.

Jesteś producentem, jakiego programu do tego używasz, a jeżeli jest to standardowy FL Studio, to jakie wtyczki polecasz naszym młodym producentom?

Używam FL Studio. Używam wtyczek Sylenth1, Massive i Nexus. Za to Abletona używam do tworzenia podcastów.

Ile czasu dziennie poświęcasz produkcji?

Obecnie mniej niż wcześniej, ponieważ bardzo ciężko jest pogodzić produkcję ze stałą pracą.

Jak oceniasz polski Clubbing? Pnie się w górę czy jednak traci na popularnosci?

Jeśli chodzi o Polski Clubbing, uważam, że na pewno stoi na lepszym poziomie niż parę lat temu. Mamy w Polsce wspaniałych producentów, którzy są doceniani na całym świecie i sobie dają radę poza granicami Polski. Mówię o artystach takich jak Tom Swoon, Blinders. Za jeden duży problem Polskiego clubbingu uważam, że jest za dużo pseudo DJ-ów, którzy psują rynek i zajmują miejsce w klubach osobom, które na to zasługują a nie mają bookingów. Uważam też, że w owym czasie bardzo przyczyniły się do tego radia komercyjne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ puszczanie w ciągu godz. 3 razy tego samego utworu nie pomaga zapamiętanie jego dobrze, lecz bardziej zniechęca do tego typu muzyki. A wynika z tego potem to, że albo ludzie nie chcą już w klubie słyszeć tego typu muzyki albo proszą o „piosenkę o wodzie” – Tsunami (śmiech).

Którzy muzycy polscy i zagraniczni inspirują cię najbardziej?

Bardzo kibicuję naszym Polskim producentom o których wspomniałem wyżej, ale także tym młodego pokolenia jak: Iver Dezz, ak9, Jetique, LarsM, Daav One oraz Kamo. Na mnie bardzo duży wpływ ostatni czasy wywarła muzyka wychodzącą w wytwórni Steve Angello – SIZE. Uważnie śledzę przyjaciół z Włoch Lush & Simon, Merk & Kremont i jestem pełen podziwu z każdą nową produkcją. Na sam koniec zostawiłem Krydera i Dannica, uważam, że to jest ich rok jeśli chodzi o muzykę EDM. Dzięki nim powrócił Groove, Vibe do Housowym numerów, które są energiczne i bardzo taneczne a to chyba o to chodzi ?

Czym jest dla ciebie sukces?

Za sukces uważam wiele rzeczy i nie są one związane tylko z muzyką. Do swoich sukcesów mogę zaliczyć skończenie studiów i znalezienie stałej pracy, o co jak każdy wie nie jest w tych czasach łatwo. Na pewno to, że wyprowadziłem się od rodziców przez co nie jestem od nich zależny. Tym samym nikt mi nie może powiedzieć, że jestem na utrzymaniu rodziców. Do sukcesów muzycznych na pewno trzeba wymienić występ na Sunrise Festival 2013, wydanie utworu w zagranicznych wytwórniach (Holandia, Francja, Japonia) czy support samego Tiesto. Na pewno każdy występ w Polsce czy za granicą jest dla mnie spełnieniem marzeń – dlatego uważam, że w pewnym stopniu czuję się spełniony.

Na temat sukcesu mogę powiedzieć jeszcze to, że łatwo może zmienić się z normalnego człowieka w kogoś kto zachłysnął się nim. Uważam, że można zwariować gdy przy Sobie nie ma się osoby doradzającej logicznie Twoim wyborom a są tylko ludzi do imprez i korzyści, którzy żerują na Twoim sukcesie. Nigdy nie wiesz kiedy stracisz grunt pod nogami a gdy tak się stanie zostaniesz wtedy sam. Dlatego trzeba być zawsze sobą i nie dać się zwariować!

W jakim klubie/na festiwalu masz marzenie zagrać?

Chciałbym ponownie móc zagrać na Sunrise Festival w Kołobrzegu a w szczególności w Amfiteatrze! Magia tego miejsca jest niesamowita. No i jakby było mi pisane na Tomorrowland (śmiech)

Jak zazwyczaj przygotowujesz się do występu? Wcześniej dobierasz utwory, czy raczej grasz „na żywca” i wszystko wychodzi w trakcie eventu?

Wszystko zależy czy jest to występ w klubie czy festiwal. Jeśli chodzi o klub to jest to 100% spontan i uważam, że tak jest najlepiej ponieważ nigdy nie wiesz czego od Ciebie będzie wymagała publika więc musisz być przygotowany na wszystko. Natomiast jeśli chodzi o Festival to staram się zaplanować wcześniej „co mam zagrać”. (śmiech)

A teraz porozmawiajmy o mitach. Czy to prawda, że DJ-e mają większe wzięcie u Pań?

Uważam, że jest w tym prawda, ale tylko dlatego ponieważ dziewczynom podoba się styl życia Artysty. Nie zdają sobie tylko sprawy z tego, że nie zawsze to wygląda jak w Amerykańskich filmach, że wszyscy żyją jak „Gwiazdy Rocka”.(śmiech)

Mógłbyś zdradzić najbliższe plany muzyczne? Gdzie będzie można Ciebie posłuchać i co nowego przygotowujesz dla swoich fanów?

Jeśli chodzi o produkcję to na pewno zostanie skończony projekt z moim przyjacielem Iver Dezzem – „Phantom”. Dodatkowo będzie to utwór z Holenderskim vocalistą w stylu House/Deep. Co do reszty na tę chwilę nie mogę nic zdradzić. Gdzie będzie można mnie usłyszeć? Na pewno w Polskich klubach w kwestii terminów zapraszam do śledzenia mojego fan page’a!

Chciałbyś coś przekazać sympatykom Soundtraffic

Chciałbym podziękować za zaproszenie! Mam nadzieję, że set który dla Was przygotowałem znajdzie swoich zwolenników. Pozdrawiam i do zobaczenia!

https://www.facebook.com/DJMATT5KI

Rozmawiał Triple S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz.

Dodaj komentarz