WYWIADY

Ekskluzywny wywiad dla Soundtraffic  —  Anske

Ekskluzywny wywiad dla Soundtraffic — Anske

Triple S

Sierpień 12th, 2015

Brak komentarzy

Mamy przyjemność przeprowadzić wywiad z trensowym producentem I djem – Anske – który stworzył wiele hitów w przeciągu ostatnich dwóch lat I jest jedną z głównych postaci na scenie Trance i EDM, które trzeba obserwować. Posiada na swoim koncie wydawnictwa w Enhanced, Coldhabour jak i wielu innych czołowych labelach. Jego unikalne mieszanie gatunków, muzyki klasycznej oraz zwracanie uwagi na detale powoduje, że Anske wyróżnia się na tle innych producentów – jest niesamowicie utalentowany, ciężko pracuje przy czym nadal pozostaje sobą.

1.Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z muzyką i DJingiem ?

Myślę, że całe to “szaleństwo” rozpoczęło się gdy miałem około 13 lat. Pamiętam jak byłem u znajomego w domu i przypadkowo znalazłem płytę zatytułowaną „Dance Ejay” (nie pamiętam dokładnie która to była wersja). Pożyczyłem ją i zacząłem się bawić programem, który wydawał mi się bardzo interesujący mimo, że Ejay był dosyć podstawowy w tamtym czasie. Potem postanowiłem sprawdzić siebie i próbowałem róznych DAW’ów w ciągu kilku lat do czasu, gdy przysiadłem do Abletona w wieku 15 lat, którego używam do dziś. Jeśli chodzi o Djing, myślę, że to była naturalna kolej rzeczy po produkcji, chciałem poszerzyć swoje umiejętności i zdobyć doświadczenie mimo, że uważam siebie za lepszego producenta niż Dja)

2.Którzy artyści na scenie muzyki elektronicznej są dla Ciebie inspiracją i dlaczego ?

Na tę chwilę to Markus Schulz, który jest moim największym idolem na scenie I bardzo lubię brzmienie jego labelu Coldhabour Recordings – jestem szczęśliwy, że moge być jego częścią. Jestem także wielkim fanem Beat Service, mojego dobrego znajomego Driftmoona, Dimension i wielu innych, których brzmienie zawsze brzmi świeżo i mnie zachwyca.

3.Grasz na jakimś instrumencie ? Jakie jest Twoje muzyczne wykształcenie ?

Gram co nieco na flecie I harmonijce <śmiech> Jednakże znam trochę teorii związaniem budowaniem różnorodnych prostych i złożonych chordów, które często odbijają się echem w moim zwariowanym umyśle, co jest bardzo pomocne. Znam także trochę zasad instrumentacji.

4.Jakie nadchodzące eventy można znaleźć w Twoim kalendarzu ?

Większość z nich zostanie ogłoszona niedługo czym jestem bardzo podekscytowany ale na tę chwilę skupiam się na tourze po Europie i Azji Antillasa & Dankanna, gdzie będę jednym z warm-upowych DJów.

5.Jakie są Twoje plany na przyszłość ?

Mógłym odpowiadać na to pytanie godzinami <śmiech> ! Po krótce, mam nadzieję, że będę produkował muzykę, którą kocham i w którą wierzę oraz, że uda mi się przynosić szczęście i uśmiech na twarzach moich fanów i słuchaczy, którym jestem bardzo wdzięczny. Oczywiście chciałbym trochę popodróżować z większą ilością występów na całym świecie.

6.Jak byś porównał bycie w studio do podróżowania i występowania na festiwalach ?

Studio to bardzo intymna i osobista przestrzeń – coś w rodzaju kościoła. Wydaje mi się, że na festiwalach artysta z powrotem otrzymuje od publiki energię, którą zostawia w studio (jednakże czasami przerażającym jest granie swoich utworów, w szczególności nowych, kiedy nie wiesz jakiej reakcji oczekiwać)

7.Jak podróżowanie pomogło Ci dojrzeć jako artysta ?

Wydaje mi się, że doświadczenie to doświadczenie – zawsze jest dla Ciebie korzystne, dzięki niemu uczysz się nowych rzeczy. Jednakże, nie mogę powiedzieć wiele na ten temat gdyż wcale nie podróżuję tak dużo ! Chętnie odpowiem na to pytanie nieco później <śmiech>

8.Jakie są podobieństwa i różnice między DJ’ingiem a produkcją ?

Różnica polega na tym, że każdy może być DJ’em ale nie każdy może produkować muzykę. Stworzenie swojego indywidualnego, charakterystycznego brzmienia i osiągniećie odpowiedniej jakości muzyki zabiera lata podczas gdy DJ’ingu można nauczyć się tak na prawdę w kilka dni lub tygodniu. Dlatego uważam, że wielu utalentowanych producentów jest niedocenianych i panuje przesąd w społeczeństwie, że produkcja i DJ’ing to ta sama rzecz.

9.Jaki jest Twój ulubiony hardware i software i dlaczego ?

Głównie optuję w softwarze I bardzo często korzystam z takich komponentów jak FabFilter czy Vengeance oraz z wielu popularnych synthów jak Spire, Sylenth czy Massive. Używam też wielu z wtyczek wbudowanych w Abletona, ponieważ uważam, że powinieneś znać swoje narzędzia oraz sposób ich pracy.

10.Czy istnieje jakieś wyróżniające się brzmienie, styl, które definiuje Anske jako artystę a jeśli jest to jakbyś je określił?

Wszystko, co trzeba zrobić to przesłuchać moje nagrania i je ostrożnie przeanalizować. Większość określa moją muzykę jako charakterystyczną I soczystą melodyjną całość, drumy, perkusję oraz całość aranżacji. Jestem pewny, że jest tego więcej ale nie mnie to oceniać – to zadanie należy do słuchaczy !

11.Jaka jest Twoja filozofia I podejście kiedy przychodzi do występów I produkcji ?

Po pierwsze, produkcja muzyki zajmuje o wiele więcej czasu niż występy. Kiedy siedzę w studio, staram się relaksować I stworzyć coś, co mnie ekscytuje I zachwyca, na innych płaszczyznach jak np. Mixdown musisz się skoncentrować I często być zdeterminowanym I cierpliwym aby uzyskać najwyższą jakość utworu. Myślę, że to jest główna różnica pomiędzy amatorami a profesjonalistami – ciężka praca, silna wola I wytrwałość.

12.Jakie są Twoje ulubione gatunki I dlaczego ?

Nie jestem purystą. Uwielbiam Trance ale jak sami wiecie w obecnych czasach Trance ma o wiele szersze znaczenie niż 10 lat temu. Lubię miksować trance z innymi gatunkami ale najważniejszą rzeczą dla mnie są melodyjne dźwięki. Nienawidzę gdy ludzie wrzucają ten czy inny numer do jednego gatunku – muzyka jest pełna różnorodności w dzisiejszych czasach I trzeba pozbyć się takiego myślenia !

13.Jeśli mógłbyś zabrać ze sobą 5 artystow na bezludną wyspę, których numery nigdy dla Ciebie się nie zestarzają I nie znudzą, kogo byś ze sobą zabrał ?

Markus Schulz, Armin van Buuren, Heatbeat, stary Tiesto I Above and Beyond

14.Jak opisałbyś światową scene muzyki elektronicznej ? Czy widziałeś w czasie swoich podróży różnice w kulturach w różnych krajach ?

Jest jednocześnie kolorowa I monotonna. Mamy dużo świetnej muzyki, jednakże prawdopodobnie za mało komercyjna, żeby dotarła to większej publiki. Z drugiej strony, muzyka stała się bardziej biznesem, niestety za mało w niej czystej sztuki. Reasumując, mamy do czynienia z dziwną zmianą na scenie I interesującym jest gdzie ona nas zabierze.

15.Co lubisz robić poza zajmowaniem się muzyką ? Co czyni Ciebie szczęśliwym ?

Jestem wielkim fanem kina I filmów, kolarstwa, podróżowania, gotowania a czasem zawieszam się na grach komputerowych !

16.Jeśli mógłbyś współpracować lub zagrać seta z jednym z Twoim ulubionym artystą (nie patrząc na gatunek), kto by to był ?

Zdecydowanie Markus lub Armin van Buuren. To są legendy, których w mojej opinii nikt nie jest w stanie kiedykolwiek zastąpić.\

17.Czy jest coś, co chciałbyś powiedzieć naszym słuchaczom ?

Bądźcie szczęśliwi I mili wobec siebie oraz radujcie się muzyką !

Rozmawiała : Pixie Bruner

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Comments are closed.