Home

Aktualności

d-prim – premiera płyty „Makemake” oraz wywiad !

Brak komentarzy Aktualności Wywiady

7 stycznia br. miała miejsce premiera debiutanckiego albumu producenta d-prim! „Makemake”. Album  jest już również dostępny we wszystkich serwisach cyfrowych, w tym: m.in na Spotify, Tidal . Fizycznie natomiast możecie  krążek w formie vinyla nabyć na stronie artysty .

 

Szymon Danis to producent muzyczny który ukrywa się pod pseudonimem d-prim.  Jego twórczość cechują mocne, bezkompromisowe  undergroundowe brzmienia. Produkuje muzykę już od 19 lat. Solowo tworzy muzykę elektroniczną i techno. Ale współtworzy muzykę i śpiewa w takich zespołach jak : IdiotHead, ASA ( All Sounds Allowed) czy Bipolar Bears.

Uważam że d-prim to prężnie rozwijający się producent współczesnego techno który tworzy niesamowite dźwięki,  i warto zwrócić uwagę na jego twórczość.
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Szymonem, gdzie rozmawialiśmy m.in  o muzyce elektronicznej, polskiej scenie  czy współczesnej roli techno.
Techno – gatunek muzyki rozrywkowej będący nurtem muzyki elektronicznej  powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. To muzyka elektroniczna o jednostajnym regularnym rytmie w metrum cztery czwarte. Klasyczne techno posiada stosunkowo szybkie tempo i wynosi około 120–140 uderzeń na minutę. Muzyka ta charakteryzuje się stosowaniem niemal wyłącznie syntetycznych bądź elektronicznie przetworzonych dźwięków, co odróżnia ją od muzyki house. Utwory tego gatunku nawiązują też do brzmień industrialnych. Niektóre utwory techno posiadają melodie lub wyraziste warstwy basowe, jednak w odróżnieniu od wielu innych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej te elementy nie są kluczowe dla gatunku.
Portal muzyki klubowej, portal muzyki elektronicznej
Początki techno sięgają późnych lat 70. oraz eksperymentalnej muzyki elektronicznej, komponowanej w tamtym okresie. Największy wkład w stworzenie fundamentów techno, ma niemiecka grupa Kraftwerk. Jednak właściwym miejscem i czasem powstania tego gatunku jest miasto Detroit połowy lat 80. Do protoplastów należą m.in. Juan Atkins, Derrick May, czy Kevin Saunderson, których muzyka zmieniła w owym czasie kształt sceny muzycznej tego miasta. Pierwsze użycie słowa techno w odniesieniu do konkretnego gatunku muzyki miało miejsce w 1988 roku. Nazwa gatunku pochodzi od tytułu utworu „Techno City” autorstwa Juana Atkinsa nagranego w 1984 roku

W czasie trwania rozwoju techno wyłoniło się kilka podgatunków tego gatunku takich jak acid, czy też minimal. Wraz z upływem czasu muzyka ta stawała się coraz bardziej eksperymentalna.

https://soundcloud.com/d-prim

Rozmawiał : Triple S

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Tagi: , , , , , ,