Aktualności

Audioriver – coroczne święto dla fanów muzyki elektronicznej

Audioriver – coroczne święto dla fanów muzyki elektronicznej

Triple S

Sierpień 11th, 2017

Brak komentarzy

Aż trudno uwierzyć, ale 12-sta edycja płockiego festiwalu już za nami. Płock to miasto, które od lat w ostatni weekend lipca zamienia się w miejsce przepełnione muzyczną energią, tak bardzo różnorodną, a jednocześnie zbliżającą do siebie ludzi z całej Polski, a nawet nie bójmy się tego określenia – z całej Europy.

Tegoroczna edycja przyciągnęła około 30 tysięcy ludzi, co potwierdza fakt, że Audioriver nie jest przypadkowym wydarzeniem. Ostatnie dni lipca to czas, na który większość stałych bywalców czeka przez cały rok. Magię tego miejsca tworzą przede wszystkim muzyka, niesamowita gra świateł oraz wszelkiego rodzaju efekty sceniczne, jednak już chyba nikt nie wyobraża sobie Audioriver bez ton piasku, widoku Wisły i długich schodów prowadzących na rynek Starego Miasta, gdzie muzyczna uczta ma swoją kontynuację.

Zapewne większość uczestników potwierdzi, że jest to festiwal, który łamie wszelkie konwenanse. Muzyka elektroniczna, tak bardzo urozmaicona na płockim Audioriver, to nie tylko atrakcja dla słuchaczy, to przede wszystkim impuls, który pobudza wyobraźnię i pozwala wyzwolić ogromną dawkę emocji.

Co więcej, organizatorzy również nie zawodzą i zapewniają profesjonalną obsługę, a także dbają o to, aby każdy festiwalowicz znalazł coś dla siebie . W ciągu dwóch nocy odbyło się ponad 70 koncertów, a wszystko to na pięciu scenach: Main Stage, Circus Tent, Last.FM Hybrid Tent, T-Mobile Electronic Beats Stage i Cities Tent. Wybór był trudny, ale przemieszczanie się po plaży z miejsc nieziemskich, prowadzących poprzez muzykę elektroniczną, do kolejnych z muzyką alternatywną sprawiało, że każdy słuchacz przenosił się do raju rozmaitych dźwięków.

Na szczególną uwagę wśród artystów z Main Stage zasługuje Vitalic, francuski DJ i producent, który łączy zarówno house, jak i electro. Artysta zapewnił wyjątkowy live act, prezentując głównie swój najnowszy album „Voyager”. Na Circus Tent mieliśmy okazję usłyszeć m.in. jedną z najważniejszych postaci w świecie deep house – Solomuna.

Niektórzy pokładali wielkie nadzieje, inni do Circusa szli z ciekawości, opinie były różne. Ci, którzy spodziewali się typowego dla sceny Circusa ciężkiego grania mogli czuć się zawiedzeni. Jednak Ci, którzy wytrwali do końca, w większości przypadków twierdzili, że Solomun doskonale oddał klimat tego miejsca. Line-up T-Mobile Electronic Beats Stage okazał się równie ciekawy. Moodyman, czy Robert Hood Live to jedne z tegorocznych gwiazd, jednak Ci, którzy na Audioriver przyjechali dla mocniejszych brzmień techno nie mogli przegapić tego, co działo się, gdy na scenie pojawił się Dax J.

Oczywiście ilu fanów techno, tyle opinii na temat tegorocznego doboru artystów. Jedno jest pewne – pod każdą ze scen pozytywną energię czuło się w powietrzu do samego rana.
Tańcz byle jak, ale nie do byle czego – tegoroczne festiwalowe hasło zostało dobrane idealnie do tego, co działo się w Płocku. Tysiące ludzi w różnym wieku, z różnych miejsc, bawiący się samotnie, z nowopoznanymi osobami lub w gronie przyjaciół, ale do tej samej muzyki. W lipcowy weekend ta różnorodność przemienia się w nadzwyczajną jedność. To jest właśnie magia muzyki elektronicznej.

Nawet skrajni indywidualiści, których na Audio nie brakuję, na ten czas dołączają do płockiej festiwalowej rodziny. Pióropusze, barwne twarze, maski, to dziś znaki rozpoznawcze wielu z nich. Zamiast utartych już stereotypów, budzących negatywne skojarzenia – białych rękawiczek i gwizdków, można było dostrzec kolorowych, radosnych ludzi, którzy nad płocką Wisłę przyjechali przede wszystkim dla muzyki.

Kolejna edycja niesie za sobą rekordową frekwencję, która nie byłaby możliwa, gdyby nie praca wielu osób. Ekipa Audioriver zadbała przede wszystkim o organizację przestrzeni między scenami.
W porównaniu do poprzednich edycji było zdecydowanie więcej miejsca do tańca i nie odczuwało się nadmiernego ścisku. Oby coraz więcej pozytywnych zmian. Na oficjalnym profilu Audioriver pojawiła się pofestiwalowa ankieta. Jest to doskonała okazja do przekazania wszelkich sugestii i uwag na przyszłość, a także opinii i wrażeń na temat Audioriver 2017.

Czego chcieć więcej? Chyba tylko kolejnej, niezapomnianej edycji. Do zobaczenia za rok w jeszcze większym gronie!

Przybyła, przeżyła i opisała: Aleksandra Dębek 🙂

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozprzestrzenianie artykułu bez zgody autora jest zabronione!
Prawo chronione przez ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83.

Comments are closed.